Kontakt
Galeria
Kukiełka
Piekarnia
Oferta

Piekarnia z tradycjami

Historia Piekarni Regionalnej w Liszkach



“Historia piekarni rozpoczęła się w 1923r. Wtedy to, po powrocie z niewoli rosyjskiej, mój ojciec, Stanisław Kowalik, wybudował dom, w którym piekarnia mieści się do dzis.
Wtedy też powstała piekarnia, a piec wówczas ustawiony,
w praktycznie niezmienionym stanie służy do dziś”





(zdjęcie przedstawia wyryty na belce stropu rok budowy domu i inicjały budowniczych.)

Dom Kowalików w Liszkach rok budowy piekarni
Stanisław Kowalik

Stanisław Kowalik urodził się w 1890 roku w rodzinie, w której tradycje piekarnicze kultywowane były już conajmniej od pokolenia. Nieprędko jednak mu było dane podtrzymywanie tej tradycji.

Po wybuchu wojny roku 1914, powołany został do armii i służył jako fizylier w I pułku ułanów.
Zachowały się dokumenty pokazujące wojenne ścieżki Stanisława Kowalika.
A los żołnierski nie oszczędzał doświadczeń.



(zdjęcie obok przedatawia Stanisława Kowalika przeddzień poboru do wojska)

książeczka wokskowa St.Kowalika
książeczka
książeczka
książeczka

Zdjęcia obok przedstawiają zachowane fragmenty hsiążeczki wojskowej Stanisława Kowalika dokumentujące jego losy wojenne: powołanie w roku 1914, udział w bitwie pod Olejowem, gdzie zosyał ranny, i pobyt w szpitalu z powodu odniesionych ran.

W roku 1918 Stanisław Kowalik został wcielony do Dywizji Sybirskie, w której służył jako szeregowy do roku 1920.

Jego wojenna tułaczka trwała do roku 1923.

Świadectwo praktyki piekarniczej Stanisława Kowalika

Po powrocie do rodzinnych Liszek, Stanisław buduje dom i żeni się z Marianną Budziaszek z któeą do końca życia prowadzić będzie piekarnię.

Przyucza sie równiez do zawodu i odbywa praktykę piekarniczą w piekarni majstrowej piekarniczej, Marii Kowalik , swojej matki. Świadczy to wcześniejszych tradycjach piekarniczych w rodzinie Kowalików.

Marianna Kowalik 1963

O ile w tamtych czasach w każdym gospodarstwie wypiekano chleb na codzień, piekarnia Stanisława Kowalika wyspecjalizowała się w wypieku kukiełek na sprzedaż.
Kukiełak to rodzaj niewielkiej bułki, której tradycja wypieku sięga w regionie krakowskim XVw.(zobacz HISTORIA KUKIEŁKI).
“Kukiełki wypiekane przez mamę sprzedawane były na jarmarkach i targowiskach w Krakowie i okolicach. Zdjęcie obok przedstawia moją mamę , Mariannę Kowalik z domu Budziaszek, sprzedająca kukiełki na jarmarku na krakowskich bielanach podczas Zielonych Świąt w 1935r.”
W okresie powojennym Marianna i Stanisław Kowalikowie utrzymywali rodzinę ze sprzedaży kukiełek i chleba. Upieczony chleb sprzedawano na targach: w poniedziałek w Krzeszowicach, we wtorek - w Krakowie; w środę - w Czernichowie; w czwartek - w Skawinie; w piątek - znów w Krakowie. Przez całą sobotę znów pieczenie i w niedzielę wyjazd na odpust - tam, gdzie się aktualnie w okolicy odbywał. I tak na okrągło, przez cały rok.

Marianna Kowalik

Marianna Kowalik prowadziła piekarnię do śmierci w roku 1963.
“Ja pracowałem w krakowskim “Mostostalu” i ani myślałem o kontynuowaniu rodzinnej tradycji. Czasem w soboty przyjeżdżałem upiec kilkanaście bochenków chleba i kukiełek dla znajomych. Na serio zająłem się tym dzięki... prezydentowi Wałęsie. Zlikwidowano bowiem moje miejsce pracy. Początkowo wypiekałem chleb raz w tygodniu.”- wspomina Władysław Kowalik, syn Stanisława Kowalika.
Od 1993 roku piekarnia Kowalików działa jako zarejestrowane przedsiębiorstwo pod szyldem "Piekarnia Regionalna w Liszkach". Jest jedną z ostatnich piekarni w regionie krakowskim wypiekającą kukiełki. Władysław Kowalik rozpoczą starania o uznanie kukiełki za produkt regionalny

.
Władysław Kowalik

“Wiem, że to ginący świat, ale póki ja żyję, będzie trwał.
Może nie będzie tak źle.”



Władysław Kowalik